Skip to main content

SATA 2 і SATA 3 в чому різниця



У сучасних персональних комп'ютерах використання інтерфейсу SATA 3 є загальноприйнятим стандартом. Висока швидкість роботи (до 600 мегабайт в секунду), низьке енергоспоживання і зручна модель управління живленням інспірували розробників материнських плат зробити вибір на користь даного інтерфейсу. При цьому прогрес не стоїть на місці, і на зміну загальноприйнятій SATA 3 йдуть ще більш швидкі специфікації, обіцяючи істотні поліпшення в швидкості прийому і передачі даних. У цьому матеріалі я детально розповім, що таке SATA, поясню, в чому різниця між SATA 2 і SATA 3, і що приходить на заміну популярному SATA 3.

Иллюстрация интерфейса SATA
Ілюстрація інтерфейсу SATA



Зміст статті:

Що таке SATA

Даний термін SATA, є скороченням від словосполучення «Serial ATA» і позначає послідовний інтерфейс обміну даними з будь-яким накопичувачем інформації.

Якщо читач не знайомий з абревіатурою «ATA», то вона є похідною від скорочення слів «Advanced Technology Attachment» (в перекладі «з'єднання за передовою технологією»).

SATA є наступним етапом розвитку всім нам знайомого (і вже застарілого) паралельного інтерфейсу IDE, який нині відомий під ім'ям «PATA» (Parallel ATA). Далі в статті, я розповім різницю SATA два від SATA три.



Основна перевага SATA перед PATA полягає у використанні послідовної шини в порівнянні з паралельною, що дозволило істотно підняти пропускну здатність інтерфейсу. Цьому посприяло використання більш високих частот і хороша стійкість застосовується в підключенні кабелю.

Для своєї роботи САТА використовує 7-контактний роз'єм для обміну даними і 15-контактний для харчування.

Контактный разъём SATA
Контактний роз'єм SATA

При цьому шлейфи САТА мають меншу площу в порівнянні зі шлейфами Пата, надають меншу опірність повітрю, стійкі до багаторазових підключень, компактні і зручні в роботі. В їх реалізації було вирішено відмовитися від практики підключень двох пристроїв на один шлейф (відома практика IDE), що дозволило позбутися від різних затримок, пов'язаних з неможливістю одночасної роботи підключених пристроїв.


Шлейф с возможностью подключения двух устройств (IDE)
Шлейф з можливістю підключення двох пристроїв (IDE)

До переваг SATA також можна віднести те, що даний інтерфейс виробляє значно менше тепла, ніж IDE.

Зазвичай інтерфейс САТА використовується для підключення до комп'ютера жорстких дисків (HDD), твердотільних накопичувачів (SDD), а також пристрої читання компакт дисків (СД, ДВД та ін.).

Разъёмы под SATA у жёсткого диска
Роз'єми під SATA у жорсткого диска

Історія розвитку SATA

Інтерфейс САТА прийшов на зміну IDE в 2003 році, переживши по ходу свого розвитку ряд істотних поліпшень. Найперша версія SATA дозволяла отримувати дані на пропускній спроможності 150 мегабайт в секунду (для порівняння, інтерфейс IDE забезпечував всього близько 130 Мбайт / c). При цьому введення SATA дозволило відмовитися від практики перемикання джамперів (перемичок) на жорсткому диску, про яку добре пам'ятають користувачі зі стажем. Скоро ви зрозумієте в чому кардинальні відмінності SATA 3 від SATA 2.

Наступною сходинкою в розвитку інтерфейсу САТА став інтерфейс SATA 2 (SATA revision 2.0), випущений в квітні 2004 року. Його пропускна здатність в порівнянні з першою специфікацією зросла вдвічі - до 300 Мбайт / с. Особливістю другої версії Serial ATA стало включення в неї спеціальною технологією для збільшення швидкодії (NCQ), яка дозволила підняти швидкість і кількість обробки одночасних запитів.

Сучасній (і домінуючою сьогодні) є специфікація САТА 3 (SATA revision 3.0), що забезпечує швидкість до 600 мегабайт в секунду. Даний варіант інтерфейсу з'явився в 2008 році, і нині, фактично, є домінуючим на ринку. При цьому зазначений інтерфейс назад сумісний з інтерфейсом SATA 2 (до SATA 3 можна підключати пристрої, які працювали з САТА 2 і навпаки).

Разница в скорости передачи SATA 2 и SATA 3
Різниця в швидкості передачі SATA 2 і SATA 3

Чим відрізняється SATA 2 від SATA 3

Так в чому різниця SATA 2 і SATA 3? Основна їх відмінність - в пропускної швидкості, інтерфейсу САТА3 вдвічі швидше САТА 2 (6 Гбіт / с і 3 Гбіт / с відповідно).

При цьому стрімко набирають популярність твердотільні накопичувачі (SSD) працюють тільки з інтерфейсом САТА 3, підключення їх до САТА 2 знижує швидкість роботи з пристроєм в два рази (але навіть в такому стані SSD виявляється швидше HDD).

Твердотельный накопитель (SSD)
Твердотільний накопичувач (SSD)

Крім того, SATA 3 працює на високій, ніж SATA 2, частоті, при цьому забезпечуючи менше енергоспоживання і більш досконалу систему управління живленням.

Подальший розвиток SATA

При розборі питань про те, що це таке SATA і в чому відмінність між SATA 2 і SATA 3 не можна залишити без уваги подальший розвиток стандарту САТА 3 під ім'ям «SATA revision 3.1» (2011 р), «SATA revision 3.2» (2013 р ) і «SATA revision 3.3» (2016 г.), що дозволили збільшити швидкість передачі даних до 8-16 Гбіт / с, ще більш знизити енергоспоживання, а також сприяти поліпшенню продуктивності SSD накопичувачів. При цьому в якості несучого інтерфейсу тут використовується PCI Express.

SATA revision 3.1
SATA revision 3.1

висновок

При розборі теми відмінностей між SATA 2 і SATA 3 важливо, перш за все, згадати різницю в швидкості передачі даних, адже вона відрізняється більш ніж удвічі. При цьому більш сучасний стандарт САТА 3 забезпечує менше енергоспоживання і поліпшену модель управління живленням, а подальший розвиток Serial ATA 3 (3.1, 3.2 і 3.3) істотно піднімає планку швидкості передачі даних, при цьому використовуючи PCI Express (або його варіації) в якості несучого інтерфейсу .



Як ви оціните статтю?
Звёзд: 1Звёзд: 2Звёзд: 3Звёзд: 4Звёзд: 5 (18 оцінок, середнє: 4,61 з 5)
Завантаження ...

” 12 Коментарі "SATA 2 і SATA 3 в чому різниця"

  1. Привіт) по радите, будь ласка, взагалі не розбіраюсь. .нашла за відгуками WD 3.5 SATA 3.0 1TB 7200rpm 64MB Cache Caviar Blue (WD10EZEX) варто брати? був майстер, його рада SEAGATE SATA 1TB 7200RPM 6GB / S / 64MB ..але за відгуками, на кшталт WD лідирує. .спасибі за відповідь

  2. Western Digital купив підрозділ Hitachi- це вже один виробник. І зараз вони кращі. Відсоток браку найменший. Seagate- гавно, особливо Барракуда. Косячіт вони з середини 200-х yoщё. Зовсім недавно відгук iMac-ів був через косяків сеагейта. Гнусмас- говно і завжди їм був (може через його покупки сеагей став фуфло гнати;)). У його сторону краще взагалі не дивитися, і не тільки в гвинтах.

      1. Dmitry, а у мене 2 гвинта - один WD-scorpion, інший Hitachi Travelstar. І нічого. Буває.
        Чи не Green-серія випадково полетіла? Якщо так, то сам винен - ​​або цю серію не брати (у всіх оглядах завжди і всюди є ця обмовка) або брати, але відключати постійні парковки голів. В ім'я енергозбереження вони гальмують гвинт і зношують механізми постійними старт \ стоп. Через це грін серія по сипучості може перевершити що завгодно.

        1. Ширяючи, ось тобі моя історія: полетіло 3 вестерна в різний час і різних серій (НЕ грін). Після цього я зарікся брати вироби цього бренду. Зараз стоять одні Сігейт, з них пару барракуд, які ти так бездумно називаєш гавном. Так ось, вони вже років 10 працюють як годинник мінімум по 12 годин на добу з нормальною таким навантаженням (графіка). А до цього теж Сігейт на 60 Мб пропрацював років 5-7 без нарікань. Так що ти не правий.

  3. Перепробував різні, але баракуди це щось по живучості та роботі! Вже 13 рік роботи пішов, як я купив, установив і не заглядаю взагалі. Працюють як годинник, а всякі там: Тошиби, хайтачі, вестерни тощо не протримався і 2 років!

  4. Можу висловитися тільки щодо Western Digital і Seagate Барракуда. WD160 стояв у мене десь з 2005 по 2016 потім просто став відключатися, ну напевно відпрацював своє. А Seagate 500 вже через 2 роки почав барахлити - 2 рази винда злітала, на цешку 148 битих секторів знайшов. Зараз його реанімував подивимося що далі буде.

Додати коментар

Ваш e-mail не буде опублікований.