Skip to main content

У чому різниця між дисками MBR і GPT - що краще?



При додаванні нового HDD або SSD до вашого комп'ютера система поцікавиться у вас, як форматувати ваш диск - в MBR або GPT. Можливо, ви вже зустрічалися з цими термінами раніше, або зіткнулися з ними зовсім недавно, і хочете розібратися, яка суть і смислове навантаження цих понять. У цій статті я розповім, що таке MBR і GPT, яка між ними різниця, а також яка з цих схем більше підійде для вашого ПК.

MBR или GPT - что лучше?
MBR або GPT - що краще?



Зміст статті:

У чому різниця між дисками MBR і GPT

«MBR» (абревіатура від слів «Master Boot Record» - головна обліковий запис) і «GPT» (абревіатура від GUID Partition Table - таблиця розділів GUID) - це дві схеми розділів для HDD, SDD і різних знімних пристроїв. Дані схеми виконують схожу функцію, визначаючи специфіку створення та організації розділів на жорсткому диску.

Щоб дізнатися, яку схему використовує ваш жорсткий диск, рекомендую скачати і встановити безкоштовну утиліту MiniTool Partition Wizard , і після її запуску на головному екрані відобразиться схема розділів, задіяна на вашому ПК.

Используйте "MiniTool Partition Wizard" для определения схемы ваших разделов
Використовуйте «MiniTool Partition Wizard» для визначення поточної схеми ваших розділів

Що стосується конкретних відмінностей, то дані схеми відрізняються в наступному:



Час створення

  • MBR була представлена ​​з IBM PC DOS 2.0 в березні 1983 року, і використовується до цих пір.
  • GPT була розроблена в кінці 90-х як структурний елемент пізніше з'явився UEFI (сучасна заміна БІОС), і набула особливої ​​популярності в останні роки.

структура

MBR складається з коду головного завантажувача, таблиці розділів жорсткого диска, і підписи диска (сигнатури). При цьому таблиця розділів може мати максимум 4 входи для основних (primary) розділів в ОС Віндовс.

У структуру GPT входить так званий «захисний MBR» (використовується для запобігання ідентифікації розміченого GPT-диска як нерозміченого MBR-утилітами, повідомляючи останнім, що даний диск - це великий GPT-розділ). Також туди входить первинний завантажувач таблиці розділів GUID (містить інформацію про своє розмірі і місце розміщення, а також про розмір і місце розміщення другого завантажувача GPT). Первинний вхід в таблицю розділів GUID, бекап (копія) входу в таблицю масивів GUID, і бекап завантажувача таблиці розділів GUID.

Таблиця розділів GUID може містити до 128 роздільних входів в Віндовс.


Структура MBR и GPT-дисков
Структура MBR і GPT-дисків

кількість розділів

Оскільки таблиця розділом MBR може включати 4 основні входи в розділи, нам дозволено створити тільки 4 основні розділи на диску MBR. Якщо ми захочемо створити більше розділів, нам буде необхідно створити додатковий розділ, де буде велика кількість логічних розділів. Однак логічні розділи не можуть бути активними.

GPT ж теоретично дозволяє майже нескінченну кількість розділів, але специфіка Віндовс обмежує його можливості максимум 128 розділами. Кожен розділ в GPT може функціонувати як основний (primary) розділ на MBR-диску.

Підтримуване обсяги диска

Якщо ми инициализируем диск в MBR, тоді ми можемо використовувати 2TB або 16TB об'єму жорсткого диска незалежно від того, наскільки великий цей диск. Якщо наш диск використовує розмір стандартного сектора в 512 байт, тоді ми можемо використовувати максимум 2 Терабайта. Якщо він використовує сектор 4К (розширений формат), тоді ми можемо використовувати 16 Терабайт.

GPT може використовувати 2 ^ 64 логічних блоків, і кожен логічний блок може бути розміром 512 байт або 4К. Тому диск з таблицею розділів GUID може досягати величезних розмірів в порівнянні з MBR-диском. На даний момент не можна говорити про значно менші ліміти в GPT, так як ще тривалий час не буде існувати диска, що перевищує дані розміри.

Определяем разницу между GPT и MBR
Визначаємо різницю між GPT і MBR

Різниця між GPT і MBR в сумісності

Всі сучасні ОС Віндовс можуть використовуватися GPT-диски для даних (Віндовс 7,8,10, Віндовс Server 2008, Віндовс Server 2012 Віндовс Server 2016, але тільки 64-бітові версії ОС підтримують завантаження з GPT-диска, коли підтримується і активований режим завантаження UEFI (UEFI boot mode).

При цьому 32-бітна версія Віндовс XP може тільки бачити «захисний MBR» (про нього я вже писав вище), і навіть 64-бітна версія даної ОС може використовувати GPT тільки для даних.

Різний режим завантаження

Якщо материнська плата нашого комп'ютера підтримує тільки режим завантаження «Legacy boot», ми можемо завантажити Віндовс тільки з MBR-диска. Якщо ви захочете встановити Віндовс на GPT-диск в цьому режимі, ви отримаєте повідомлення «Віндовс не може бути встановлений на цей диск. Обраний диск має таблицю розділів GPT ».

Однак якщо материнська плата нашого комп'ютера підтримує тільки завантаження в UEFI, ми можемо стартувати Віндовс тільки з GPT-диска. В іншому випадку ми отримаємо помилку, аналогічну вже згаданої.

Але якщо ваша материнська плата підтримує обидва режими ( «Legacy boot» і «UEFI boot»), вам необхідно буде активувати (CSM - «Compatibility Support Module» - «Модуль підтримки сумісності») в Біосе. У такому випадку ви зможете завантажити Віндовс як з MBR, так і GPT, або зможете активувати UEFI коли ви хочете завантажити з GPT-диска, або активувати Legacy BIOS коли ви плануєте завантажитися з MBR-диска.

Режим CSM в ASUS UEFI BIOS
Режим CSM в ASUS UEFI BIOS

Що ж краще MBR або GPT

Спробуємо проаналізувати що краще - MBR або GPT:

  • GPT краще, якщо ви плануєте створити більше 4 розділів. Як я писав вище, MBR-диски містять 4 основні розділи, в той час як GPT-диски підтримують до 128 розділів в Віндовс, тому вибирайте GPT, якщо вам потрібно більше розділів;
  • GPT краще, якщо ваш жорсткий диск більше, ніж 2 Терабайта. Традиційна специфіка MBR обмежує диск 2 терабайт;
  • GPT краще MBR, якщо ви турбуєтеся про збереження своїх даних. GPT-диски використовують головний розділ і його копію для резервування даних, а також поля CRC32 для поліпшення інтегрованості структури даних, тому вибирайте цю схему, якщо ви турбуєтеся про безпеку і збереження ваших даних;
  • Вибирайте GPT якщо у вашій системі підтримується завантаження. У порівнянні із завантаженням MBR вона швидше і стабільніше працює із завантаженням ОС Віндовс, отже, робота вашого комп'ютера покращиться. Не забудьте перейти в БІОС вашого ПК і активувати завантаження UEFI (UEFI boot), якщо він не був активований раніше;
  • У ибірать MBR для вашого системного диска, якщо материнська плата вашого ПК не підтримує UEFI;
  • У ибірать MBR для системного диска якщо ви хочете інсталювати 32-бітну версію Віндовс. Тільки 64-бітові версії Віндовс можуть завантажуватися з GPT-диска;
  • Вибирайте MBR для системного диска, якщо ви ще використовуєте стару версію ОС Віндовс (наприклад, Win XP).

висновок

У чому різниця між дисками MBR і GPT? Якщо у вас сучасна материнська плата з підтримкою UEFI - сміливо вибирайте GPT і насолоджуйтеся його функціоналом. Як ми можемо бачити, за GPT майбутнє, а більш архаїчна схема MBR з часів кане в Лету. При цьому ще як мінімум пару років буде спостерігатися відносний паритет даних схем, тому «активним» користувачам MBR можна особливо не поспішати, так як про передчасну «смерть» MBR говорити поки зарано.



Як ви оціните статтю?
Звёзд: 1Звёзд: 2Звёзд: 3Звёзд: 4Звёзд: 5 (7 оцінок, середнє: 4,57 з 5)
Завантаження ...

Коментар "У чому різниця між дисками MBR і GPT - що краще? "

  1. Поки нову ХР не зроблять (з новими пляшками), буду сидіти на старій, Win_7x64 - чисто для ігор, для роботи тільки ХР. Так що GPT це майбутнє, далеке майбутнє.

Додати коментар

Ваш e-mail не буде опублікований.