Наявність роз'ємів USB на цифрових пристроях вже давно сприймається як трюїзм і банальність. Проте, дана технологія набула масового поширення лише з середини 2000-х років, потіснивши популярні до того роз'єму LPT, PS / 2, COM-порт і інші застарілі специфікації. Почавши з пропускної спроможності в 1,5 Мбіт / c, USB пройшов кілька етапів свого становлення, і нині ми очікуємо появи стандарту USB 3.2 c пропускною спроможністю понад 1 Гбіт / c. При цьому роз'єм USB має різні форми і модифікації, опису яких я і присвячу даний матеріал, в якому розповім, які існують види USB роз'ємів, яка їхня специфіка і для яких цілей призначені універсальні послідовні шини.
Зміст статті:
- Основные версии разъёмов USB 1 Основні версії роз'ємів USB
- Разъём USB 1.0 1.1 Роз'єм USB 1.0
- Разъём USB 2.0 1.2 Роз'єм USB 2.0
- Разъём USB 3.0 1.3 Роз'єм USB 3.0
- Совместимость разъёмов USB 2 Сумісність роз'ємів USB
- Виды разъёмов USB 3 Види роз'ємів USB
- USB 2.0, тип А 3.1 USB 2.0, тип А
- USB 2.0, тип B 3.2 USB 2.0, тип B
- Мini USB 2.0 (модификация типа B) 3.3 Мini USB 2.0 (модифікація типу B)
- Micro USB 2.0 (модификация типа B) 3.4 Micro USB 2.0 (модифікація типу B)
- USB 3.0 (тип А) 3.5 USB 3.0 (тип А)
- USB 3.0 (тип B) 3.6 USB 3.0 (тип B)
- Micro USB 3.0 3.7 Micro USB 3.0
- Видео 4 Відео
Основні версії роз'ємів USB
Існують три основні види роз'ємів USB (USB 1.0, USB 2.0, USB 3.0), при цьому кожна з версій пережила ще кілька своїх специфікацій. До появи виду 1.0 офіційно існували специфікації ЮСБ номер 0.7, 0.8, 0.9, і навіть 0,99. Специфікація 1.0 мала відгалуження 1.1, яке стало першим дійсно масовим і популярним роз'ємом ЮСБ. Сучасна специфікація 3.0 продовжила свій розвиток в версії 3.1, також до виходу готується специфікація 3.2.
При цьому кожна з основних специфікацій має свої характерні риси, на яких я і загострю вашу увагу.
Роз'єм USB 1.0
Як відомо, поява роз'єму ЮСБ стало відповіддю на бажання різних IT-компаній (Intel, Microsoft і т.д.) розширити функціональність комп'ютера, конгруентно підключити до ПК мобільний телефон, а також зробити новий роз'єм простим і зручним для користувача.
Побачивши світло в середині 90-х років, роз'єм USB спочатку був не дуже популярний. Гумористи навіть придумали паралельну розшифровку його абревіатури як «Useless Serial Bus» (марна послідовна шина). Проте, пройшовши кілька етапів свого становлення, версія ЮСБ 1.1 початку завойовувати ринок в кінці 90-х років.
Характеристики даної специфікації були більш ніж скромні: низька швидкість передачі (12 Мбіт / c), максимальна довжина кабелю в 5 метрів, напруга периферійних пристроїв в 5 вольт і максимальний струм в 500 мА. За зовнішнім виглядом вона практично не відрізнялася від свого спадкоємця - роз'єму виду 2.0.
Роз'єм USB 2.0
Найбільшого поширення, масовість і популярність придбав ЮСБ-шнур 2.0 (тип А), який був випущений навесні 2000 року. У більшості сучасних стаціонарних комп'ютерів і лептопів стоять кілька таких роз'ємів, через які ми підключаємо до ПК різні периферійні пристрої - від принтера, флешки, клавіатури до звичайної комп'ютерної мишки.
Швидкість роботи інтерфейсу Ю-ЕС-БІ 2.0 становила непогану цифру - в 480 Мбіт / c, що дозволило з максимальною користю задіяти його в сучасній комп'ютерній техніці.
Роз'єм USB 3.0
Дана версія специфікації з'явилася в 2008 році, і з тих пір активно впроваджується в функціонал сучасних ПК. Швидкість передачі даних тут істотно зросла - до 5 Гбіт / c, збільшилася сила струму (до 900 мА), що дозволило живити більше пристроїв від одного порту.
Роз'єми ЮСБ версії 3.0 легко відрізнити від інших роз'ємів - вони пофарбовані в синій колір (зрідка в червоний), і відразу кидаються в очі.
Сумісність роз'ємів USB
Якщо вести мову про сумісність роз'ємів ЮСБ один з одним, то перший і другий вид роз'єму ЮСБ сумісні один з одним. Якщо підключити пристрій, створене для роботи з ЮСБ 2.0 в роз'єм 1.1, то користувач отримає системне повідомлення про те, що даний пристрій може працювати швидше (працювати воно буде, хоча і не так швидко, як було б з 2.0).
Роз'єми ЮСБ 2.0 і 3.0 також частково сумісні, ви можете спокійно увіткнути пристрій, призначений для роз'єму 2.0 в роз'єм 3.0, і воно буде працювати. При цьому пристрій, призначений для роз'єму виду 3.0 в роз'єм 2.0 ви увіткнути не зможете.
Види роз'ємів USB
Також існують різні версії роз'ємів USB. Нижче я опишу найбільш часто зустрічаються варіанти.
USB 2.0, тип А
Найбільш масовий варіант, який можна зустріти практично у будь-якого користувача ПК. Він зносостійкий, має високий запас міцності, витримує величезна кількість підключень, володіє «захистом від дурня» (ви не зможете вставити його зворотною стороною). При цьому в портативній техніці зазвичай не використовується, оскільки володіє значними, як для даних пристроїв, розмірами.
USB 2.0, тип B
Зазвичай має трапецієподібної (або квадратної) формою. Також володіє чималими розмірами, тому застосовується в щодо великих периферійних пристроях (сканери, принтери і т.д.).
Мini USB 2.0 (модифікація типу B)
Володіючи зменшеними (в порівнянні з перерахованими вище роз'ємами) габаритами, застосовується переважно у портативній техніці (наприклад, в плеєрах, переносних вінчестерах, картрідер і ін.). Має 5 контактів, а не 4 як класичний ЮСБ, при цьому 1 контакт не використовується.
До недоліків відноситься схильність до руйнування (з активним використанням роз'єму останній регулярно виходить з ладу).
Micro USB 2.0 (модифікація типу B)
Покращений вид роз'єму Mini USB. Має мінімальні розміри, і відмінно підходить для цілого ряду невеликих пристроїв - від мобільних телефонів і планшетів до цифрових камер. При цьому гарантує відмінний контакт, зносостійкий, має хороші перспективи стати універсальним типом роз'єму для абсолютної більшості електронних пристроїв.
Відрізнити Micro USB (розглянутий роз'єм) від Mini USB досить просто. Micro USB має дві засувки на задній стороні, яких роз'єм Мini USB позбавлений.
USB 3.0 (тип А)
Модерний стандарт ЮСБ 3.0 A, внаслідок більшої швидкості роботи, активно застосовується в ноутбуках і стаціонарних комп'ютерах останнього покоління.
USB 3.0 (тип B)
Шнури і пристрої даної версії вже не підключити до стандартного роз'єму ЮСБ 2.0. Даний тип роз'єму застосовується при роботі пристроїв з високою продуктивністю.
Micro USB 3.0
Застосовується для роботи швидкісних SSD накопичувачів, зовнішніх швидкісних накопичувачів, забезпечує дуже якісні з'єднання.
Відео
Основні види роз'ємів USB, що застосовуються сьогодні - це до сих пір наймасовіші версії USB 2.0, і активно застосовуються в сучасних пристроях версії USB 3.0. Прогрес не стоїть на місці, і досить скоро нас очікує поява версії ЮСБ 3.2, який дозволить підняти швидкість роботи з даними до 1 Гбіт / c. Чергова сходинка в розвитку популярного інтерфейсу вже не за горами